uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO - 31 majA 2020

1. Zniesiony został limit osób, które mogą być w kościele. Od niedzieli 7 czerwca ks. biskup Roman Pindel zawęził dyspense od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii do osób starszych, chorych i odczuwających lęk przed zarażeniem. Dlatego serdecznie zapraszamy Parafian do wspólnej modlitwy w świątyni. Prosimy, aby w kościele przebywać z zasłoniętymi ustami i nosem.

2. W poniedziałek – 1 czerwca - II dzień Zielonych Świąt - święto NMP Matki Kościoła. Zapraszamy na msze św., które będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.00. W kaplicy w Szarem o g. 17.00 z poświęceniem obrazu Matki Bożej. Z racji Dnia Dziecka pamiętajmy w modlitwach o wszystkich dzieciach. Nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa będą po mszach św. wieczornych o godz. 18.00.

3. W tym tygodniu przypada:
a) I środa miesiąca – o godz. 17.00 zapraszamy Róże Żywego Różańca na nabożeństwo, a następnie na mszę św.
b) I czwartek miesiąca – Godzina święta od 17.00
c) I piątek miesiąca – msze św. o godz. 7.00, 16.00 i 18.00. Spowiedź św. rano od godz. 6.30 i po południu od godz. 15.00. Zachęcamy szczególnie dzieci i młodzież
d) I sobota miesiąca – po mszy św. porannej modlitwa różańcowa ku czci Niepokalanego Serca NMP. Jeszcze nie będzie odwiedzin chorych w domach.

4. W przyszłą niedzielę – 7 czerwca – uroczystość Najświętszej Trójcy. Zapraszamy wszystkich Parafian na msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 12.30 (dodatkowa), 17.00 (dodatkowa) i 18.00. W kolejną niedzielę nie będzie już dodatkowych mszy św. ani transmisji internetowych z naszego kościoła. Starszych i chorych zachęcamy do udziału we mszach św. transmitowanych przez TVP 1 o godz. 7.00 z Łagiewnik.

5. Zapraszamy do odwiedzania w tygodniu Księgarni Parafialnej „Cherubinek” na Rynku naprzeciw kościoła. Można tam nabyć m. in. Pismo Święte, książki religijne dla dzieci i starszych, emblematy na Boże Ciało; (planujemy, zamiast tradycyjnej procesji w Boże Ciało 11 czerwca br., przejazd samochodem z Najświętszym Sakramentem ulicami naszej parafii i będziemy prosili o udekorowanie domów).

6. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Daniela Kocierza i Zofii Gwizdoń z Szarego, których polecamy Bożemu miłosierdziu.

 


INFORMACJA dla PACJENTÓW PRZYCHODNI „MEDYK” w MILÓWCE

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego wydanymi w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa SARS-CoV-2 Zarząd Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDYK sp. z o.o. informuje, że od czwartku 12 marca do odwołania REJESTRACJA do Lekarza podstawowej opieki zdrowotnej odbywać będzie się tylko telefonicznie. Numery telefonów: Rejestracja: 33 863 71 61, 33 863 76 89 Teleporada: Lekarz: 603 929 601 Pielęgniarka: 607 968 603

W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego lub uzyskania recepty pacjenci zgłaszają taką potrzebę telefonicznie.

Pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem powinien TELEFONICZNIE przełożyć poradę w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej (umówione wizyty u specjalistów, np. kardiologa, ortopedy itp.) na inny termin.

Pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w miejscu, gdzie występuje koronawirus i mają gorączkę, kaszel, duszności oraz problemy z oddychaniem, informują telefonicznie Inspekcję Sanitarną lub oddział zakaźny w Cieszynie o swoim stanie zdrowia i dostosowuje się do poleceń wydawanych przez te służby. Numery telefonów dostępne są na stronie facebookowej Zakładu Opieki Zdrowotnej "Medyk" sp. z o.o. Żywiec.

 

SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”. Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.
Przypominamy, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki i czwartki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.