UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

22 listopada 2020

1. Dzisiaj ostatnia niedziela roku liturgicznego. Obchodzimy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. O godz. 16.30 zapraszamy na nabożeństwo i odnowienie  Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Czcimy również św. Cecylię, patronkę śpiewu kościelnego. Dziękujemy panu organiście Ryszardowi, scholi i wszystkim parafianom, którzy śpiewem uwielbiają Pana Boga.

2. W listopadzie każdego dnia przed mszą św. wieczorną modlimy się za zmarłych, których polecono w wypominkach. Codziennie możemy uzyskać odpust zupełny, spełniając zwykłe warunki: stan łaski uświęcającej (jeżeli żyjemy w grzechu ciężkim, konieczna jest spowiedź św.), brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Odpust możemy ofiarować za zmarłych. Pamiętajmy o nich w swoich modlitwach w domu, módlmy się za dusze w czyśccu cierpiące. Pomagajmy zmarłym naszym sąsiadom, nauczycielom, kapłanom i znajomym. Kto może niech wybierze się do kościoła w tygodniu na msze św., które odprawiane są rano o godz. 6.30 i 7.00, a wieczorem o godz. 17.00.

3. Przez cały dzień i każdego dnia pod chórem wystawiona jest Księga Zmarłych z naszej parafii, którzy odeszli do wieczności w listopadzie na przestrzeni ponad 230 lat. Prosimy, aby modlić się w ich intencji i zapalić świece na świeczniku wotywnym. Również taka Księga zmarłych wystawiona jest w kaplicy w Szarem, w której wypisano tylko zmarłych z Szarego. Pomagajmy naszym przodkom, aby Bóg okazał im miłosierdzie i przyjął do swojego Królestwa.

4. W przyszłą niedzielę – 29 listopada – rozpoczynamy Adwent, czas przygotowania na powtórne przyjście Pana Jezusa i Święta Bożego Narodzenia. Zostaną poświęcone opłatki wigilijne, które będzie można nabywać przy ołtarzach bocznych. Dobrowolna ofiara przeznaczona będzie na remont ołtarza św. Marii Magdaleny w kaplicy na cmentarzu.  

5. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z Biblioteczki duchowej ustawionej pod chórem. Cieszymy się, że wartościowe książki są bezpłatnie wypożyczane i czytane w długie jesienne wieczory. Przypominamy, aby nie zatrzymywać zbyt długo książki u siebie (grube książki maksymalnie dwa tygodnie).

6. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Janiny Pajestki i Marii Babickiej, które polecamy Bożemu miłosierdziu.


 SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”.

Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.

Przypominamy, że w sierpniu 2019 roku pojawiły się w sektorze „F”, "B" i "D" - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:

a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji, czyli do 30 listopada 2020 roku. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, wówczas groby będą likwidowane.

b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.

c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.

d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki i czwartki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.