XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA - 10 LISTOPADa 2019

1. Dzisiaj Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zwracając uwagę na ciężki los chrześcijan w różnych krajach i częściach świata. W tym roku modlimy się szczególnie za Sudan Południowy, najmłodsze niepodległe państwo świata. Tamtejszy Kościół przeżywa ciężkie chwile, związane z ogólnym ubóstwem mieszkańców i zniszczeniami, spowodowanymi kilkuletnią wojną domową.

2. W poniedziałek – 11 listopada – przypada 101 rocznica  odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wójt Gminy Milówka, Przewodniczący Rady Gminy, Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI:
- o godz. 16.30 przemarsz od Remizy OSP pod pomnik Pamięci Narodowej. O godz. 17.00 Msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołów Folklorystycznych „Podsybka Kurpiowska” z Ostrołęki i „Pniaki i Krzaki” z Łęgu Przedmiejskiego. Dziękujemy Bogu za dar wolności i modlimy o pomyślność dla Ojczyzny oraz jedność i zgodę między Polakami.

3. W listopadzie codziennie przed wieczorną mszą św. modlimy się za zmarłych wypominanych, a w każdą niedzielę odprawiana jest za nich msza św. Pamiętajmy w modlitwach o zmarłych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.

4. We wtorek - 12 listopada - o godz. 19.00 odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach Seminarium Odnowy Wiary. Dziękujemy organizatorom na czele z ks. Kamilem Kuchejdą i wszystkim parafianom, którzy podjęli tę inicjatywę i przychodzili na spotkania.

5. W środę - 13 listopada - o godz. 11.00 spotkanie Zespołu Charytatywnego.

6. W sobotę - 16 listopada - o godz. 11.00 w klasztorze Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach nasza rodaczka siostra Elżbieta Wyszyńska złoży śluby wieczyste. Organizujemy wyjazd na tę uroczystość. Zapisy w zakrystii. Pamiętajmy w modlitwie o siostrze Elżbiecie.

7. W przyszłą niedzielę – III miesiąca – składka przeznaczona będzie na ogrzewanie kościoła w sezonie zimowym. Poczujmy się za to odpowiedzialni, bo wszyscy z tego korzystamy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy rozumieją i wspierają bieżące funkcjonowanie kościoła oraz remonty w kaplicy Św. Marii Magdaleny, w kaplicy w Szarem i w budynkach parafialnych.

8. Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej we wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30 – 11.00. Prosimy o pomoc w inwentaryzacji grobów, o sprawdzenie zapisu kto jest opiekunem danego miejsca, za jaki okres wniesiona jest opłata za miejsce itp. Dziękujemy wszystkim, którzy troszczą się o porządek na naszym cmentarzu.

9. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Elżbiety Wojtyła, Genowefy Kąkol, Ryszarda Tlałki i Romana Koliby, których polecamy Bożemu miłosierdziu.SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”. Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.
Przypominamy, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.