XxV NIEDZIELA ZWYKŁA - 22 września 2019

1. Przeżywamy dzisiaj w naszej parafii Niedzielę Ewangelizacyjną, którą poprowadzi Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Słowo Boże wygłosi jej moderator ks. Kamil Kuchejda, który głosił w naszej parafii w tym roku rekolekcje wielkopostne. We wtorek - 24 września - rozpocznie się Seminarium Odnowy Wiary, które jest okazją do duchowego przewietrzenia i odkrycia na nowo piękna bliskiej relacji z Panem Bogiem. Seminarium rozpocznie się o godz. 19 w naszym kościele. Serdecznie zapraszamy.

2. W sobotę 28 września o godz. 15.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy na Rynku w ramach akcji „Koronka do Bożego miłosierdzia na ulicach miast świata”. W tym dniu jest organizowana pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic (wyjazd o godz. 7.00) – zapisy u pani Marii Krzepiny lub w zakrystii

3. Na cmentarzu trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Można zauważyć, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane nie mają zgłoszonego opiekuna (nie wiadomo kto zarezerwował), albo opiekun miejsca już nie żyje. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.
e) planowane jest zrobienie strony internetowej cmentarza, gdzie wirtualnie będzie można odwiedzać groby bliskich. Każdy grób będzie sfotografowany i z każdego miejsca na świecie, dzięki internetowi, będzie można zobaczyć grób kogoś bliskiego. Podjęta została już pierwsza próba robienia zdjęć, jednak sporo grobów (szczególnie w tej najstarszej części, ale nie tylko), jest zaniedbanych. Konieczne jest więc najpierw zaprowadzenie porządku fizycznie (sprzątając groby), ale również administracyjnie (uzupełniając dane opiekunów grobów). Prosimy o wyrozumiałość i pomoc w wyprowadzeniu naszego cmentarza, by był on zadbany. Zamieszczone karteczki są prośbą skierowaną do wszystkich Parafian, by włączyli się w dzieło porządkowania cmentarza. W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza. Sprawy związane z cmentarzem można załatwić w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli od 1 października (w tym tygodniu w dniach od 23 do 30 września kancelaria nieczynna). Dziękujemy za życzliwą współpracę. 

4. W sobotę – 5 października – po mszy św. wieczornej odbędzie się kolejne spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Prosimy wszystkich Parafian, aby przekazywali swoje uwagi i propozycje, pozytywne i negatywne sprawy związane z działalnością duszpasterską naszej parafii. Swoje sugestie można przekazać księżom lub osobom, które należą do Rady Duszpasterskiej.

INNE OGŁOSZENIE

* Na cmentarzu zostały zaznaczone specjalnymi tabliczkami miejsca wolne, które można sobie wykupić i zarezerwować. Nowe miejsca na groby są już bardzo wysoko w górnej części cmentarza, a zdarza się, że ktoś chciałby mieć grób bliżej swoich bliskich zmarłych przed wielu laty. Jest więc możliwość znalezienia sobie miejsca na grobowiec rodzinny na starej części cmentarza.

Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić w kancelarii parafialnej.

Przypominamy również o konieczności przedłużenia opłat za groby i rezerwacje, jeżeli minęło 30 lat. W kancelarii parafialnej można sprawdzić informacje na temat grobów na naszym cmentarzu m. in. rezerwacje miejsc; kto w Księgach cmentarnych figuruje jako opiekun miejsca lub grobu; na jaki czas jest dokonana opłata za miejsce i grób (również z pomnikiem). Groby i rezerwacje, które nie mają przedłużonej opłaty będą wykorzystywane na nowe pochówki.
Wszystkie opłaty cmentarne są przeznaczane na bieżące utrzymanie cmentarza, głównie wywóz śmieci i na prace remontowe na cmentarzu. Przygotowywany jest projekt odnowienia alejek, wykopania studni głębinowej, aby cały czas była woda na cmentarzu (obecnie gdy jest susza brakuje wody). Są to poważne inwestycje, które wymagają dużych środków. Cmentarz jest wizytówką parafii, dlatego prosimy, aby zadbać o groby swoich bliskich, wysprzątać, usunąć do koszy stare znicze. Nie wolno wyrzucać śmieci na skarpę od strony drogi na Prusów ani tworzyć dzikich wysypisk.

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.