XXV NIEDZIELA ZWYKŁA - 20 września 2020

1. W poniedziałek – 21 września – po mszy św. wieczornej zapraszamy do salki parafialnej na spotkanie członków Straży Honorowej NSPJ oraz wszystkich chętnych. Tematem tegorocznych spotkań formacyjnych, które będą odbywać się w III poniedziałki miesiąca, będzie Eucharystia - msza święta. Zapraszamy, aby poznać historię liturgii, poszczególnych części mszy św. i dzięki temu bardziej świadomie w niej uczestniczyć.

2. W czwartek - 24 września - po mszy św. wieczornej zapraszamy na spotkanie Kręgu biblijnego.

3. Przygotowujemy się do uroczystości I Komunii św. dzieci z klas IV. W sobotę 26 września o godz. 9.00 pierwsza spowiedź św. dla dzieci. Wtedy również będzie spowiedź dla rodziców, chrzestnych i rodzeństwa. Ponadto przez cały tydzień, codziennie rano i wieczorem podczas mszy św., będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi św. Prosimy, aby cała rodzina przyjęła Pana Jezusa do swojego serca.
W przyszłą niedzielę – 27 września – o godz. 10.00 msza św. pierwszokomunijna. Prosimy, aby osoby, które nie są związane z dziećmi komunijnymi, uczestniczyły we mszy św. o innej godzinie. W czasie uroczystości należy przestrzegać bezwzględnie porządku i zadbać o skupienie i modlitwę.

4. Kancelaria parafialna mieści się w Domu Katolickim (obok plebanii) - czynna jest we wtorki i czwartki w godz. 7.30 – 11.00. Można również kontaktować się telefonicznie kom. 660-149-891 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

5. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb naszego rodaka śp. ks. Edwarda Brączka, wikariusza parafii w Bulowicach k. Kęt, którego polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

INNE OGŁOSZENIA

* Informacja dla osób, które otrzymały lub w najbliższym czasie otrzymają z Narodowego Funduszu Zdrowia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.
Narodowy Fundusz Zdrowia prosi, aby po otrzymaniu skierowania skontaktować się z sanatorium, do którego zostali Państwo skierowani i podać swój aktualny numer telefonu. Następnie należy zadzwonić do punktu pobrań i umówić się na wykonanie testu. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem wyjazdu. Informację o wyniku testu i możliwości wyjazdu na leczenie otrzymują Państwo telefonicznie z uzdrowiska. Wykaz punktów pobrań otrzymują Państwo listownie razem ze skierowaniem.

* Bezpośrednie przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa od miesiąca lipca 2020 roku odbywać się będzie w formie stacjonarnej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce wytycznymi oraz zachowaniem reżimu sanitarnego. Obejmuje ono nauki przedślubne oraz trzy rozmowy w katolickiej poradni rodzinnej. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: nauki.rodzina.bielsko.pl
W razie wszelkich wątpliwości prosi się o kontakt telefoniczny (734 176 645) od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00.

 * Ogłaszamy zapisy dzieci w wieku od 3 do 6 lat do Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Kraina Przygód” w Milówce. Planowane otwarcie 1 września br. Placówka pozwoli połączyć edukację przedszkolną z terapią dla dzieci z autyzmem, z zespołem Aspergera, niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z wadą słuchu lub wzroku. Oferujemy szeroki zakres bezpłatnej terapii. Rodziców zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 519-472-947. Wszelkie informacje można uzyskać również pod adresem: Milówka, ul. Jana Kazimierza 128 (Dom Katolicki).

 

SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”.

Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.

Przypominamy, że w sierpniu 2019 roku pojawiły się w sektorze „F”, "B" i "D" - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:

a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji, czyli do 30 listopada 2020 roku. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, wówczas groby będą likwidowane.

b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.

c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.

d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki i czwartki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.