xxvIII niedziela zwykła - 14 października 2018

dzień papieski

1. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w nabożeństwach różańcowych, które odprawiane są codziennie o godz. 16.30. Zachęcamy, aby rodzice i dziadkowie, którym obowiązki pozwalają, przychodzili z dziećmi i wnukami do kościoła na modlitwę różańcową. Uczmy młode pokolenie tej pięknej modlitwy, o którą prosiła sama Matka Boża w czasie wielu objawień. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w kościele w nabożeństwach różańcowych niech modli się w domu. Dziękujemy Różom Różańcowym za codzienną modlitwę. Oby jak najwięcej naszych parafian każdego dnia brało różaniec do ręki i modliło się z ufnością i wiarą.

2. Od wielu już lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Pamiętajmy w tym dniu o zmarłych dzieciach, ale również o rodzicach, którzy doświadczyli straty swojego potomstwa. Szanujmy i starajmy się zrozumieć ich cierpienie, a także chciejmy okazać duchową, modlitewną bliskość w przeżywaniu ogromnej tragedii jakiej doświadczają, bez względu na to, na którym etapie życia i z jakiego powodu ich pociecha odeszła. Wyrazem naszej bliskości z nimi powinna być modlitwa. Dlatego zachęcamy jutro do modlitwy różańcowej o godz. 16.30 w intencji rodzin doświadczonych utratą dziecka.

3. We wtorek – 16 października – przypada 40 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym dniu oraz we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II – w poniedziałek 22 października - będziemy modlić się przez Jego wstawiennictwo w intencji naszej parafii i dziękować Bogu za pontyfikat Papieża Polaka. Czynimy to również w dzisiejszą niedzielę, obchodząc XVIII Dzień Papieski pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa”. Do skarbony i kwestującym harcerzom można złożyć ofiarę na stypendia dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z uboższych rodzin. Program stypendialny prowadzi Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, pomagając aktualnie 2000 stypendystów z całej Polski (wśród nich jest jedna stypendystka z naszej parafii).

We wtorek na godz. 19.00 zapraszamy młodzież na czuwanie modlitewne, na które przyjadą przedstawiciele młodzieży ze wszystkich parafii naszego dekanatu. Szczególnie zapraszamy młodzież przygotowującą się do bierzmowania.

4. Również we wtorek – 16 października – odbędzie się III Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkich czynnych i emerytowanych nauczycieli oraz pracowników szkół zapraszamy na nabożeństwo różańcowe (godz. 16.30) i mszę św. o godz. 17.00. Po mszy św. wraz z Dyrekcją Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych zapraszamy na spotkanie przy stole, które odbędzie się w budynku Liceum przy ul. Dworcowej 17. Chcemy integrować środowisko nauczycielskie naszej parafii, wyrazić wdzięczność osobom, które są odpowiedzialne za wychowanie młodego pokolenia, docenić pedagogów, którzy już są na emeryturach. Niech każdy czynny i emerytowany nauczyciel oraz pracownik szkoły - czuje się zaproszony do modlitwy i na spotkanie przy stole.

5. W czwartek – 18 października – przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników Służby Zdrowia na nabożeństwo różańcowe (godz. 16.30) i mszę świętą o godz. 17.00. Będziemy modlić się o Boże błogosławieństwo dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników medycznych, pracowników laboratoriów i wszystkich, którzy służą ludziom chorym w szpitalach, przychodniach i domach opieki. Po mszy św. zapraszamy na spotkanie przy stole na plebanii.

6. W przyszłą niedzielę – 21 października – obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Pamiętajmy w modlitwach o misjonarzach, szczególnie o byłych naszych duszpasterzach: ks. Piotrze Koszyku i ks. Grzegorzu Drewniaku.

7. Wiele osób będzie w najbliższym czasie robiło porządki na grobach swoich bliskich. Zadbajmy również o groby zaniedbane, o które nikt się nie troszczy. Bardzo prosimy o wyrzucanie odpadów przy porządkowaniu grobów, wypalonych zniczy, do przygotowanych kontenerów i koszów. Kto może niech zabierze śmieci do kubłów przy swoim domu. Niech cmentarz będzie wizytówką naszej wiary, ale także kultury.
Stanowczo zwracamy uwagę, aby nie wyrzucać śmieci na skarpę od strony drogi na Prusów i na obrzeżach cmentarza. Nie wolno tworzyć dzikich wysypisk na cmentarzu! Dostosujmy się do prośby wypisanej na specjalnych tablicach. Nie bójmy się kulturalnie zwrócić uwagę osobom, które nie dostosowują się do tych próśb i zaśmiecają święte miejsce spoczynku naszych bliskich zmarłych. Przecież przy każdej alejce, przy wejściu na cmentarz ustawione są kosze, do których można wyrzucać śmieci. Pomimo wielu apeli, ciągle wyrzucane są śmieci na skarpę, dlatego ponawiamy prośbę, aby nie wyrzucać śmieci w miejscach niedozwolonych.
Z góry dziękujemy za odpowiedzialność i troskę, aby cmentarz w Milówce był zadbany. To jest nasza wspólna sprawa.

8. Wypominki roczne i listopadowe można zamawiać w kancelarii parafialnej. Dziękujemy za tę formę pomocy modlitewnej dla dusz czyśćcowych i składane przy tej okazji dobrowolne ofiary. Jako duszpasterze pamiętamy o zmarłych parafianach także w osobistych modlitwach. W listopadzie będą odprawiane msze św. za zmarłych wypominanych.

9. Zakończony został I etap remontu Plebanii, w którym wykonano pionową izolację przeciwwilgociową piwnicy i fundamentów plebanii, drenaż opaskowy wokół budynku oraz kanalizację odprowadzającą wody deszczowe z rynien. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać!
W przyszłą niedzielę – 21 października - składka będzie na ogrzewanie kościoła w sezonie zimowym.

10. W naszym kościele w ramach testu wprowadzono pod chórem przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej nowy system Świeczników Wotywnych – uważany za najczystszy i najbezpieczniejszy z obecnie dostępnych.
Wprowadzone rozwiązanie jest bezpieczne, nie wydzielające sadzy i nie generujące odpadów, co sprawie że nie ma negatywnego wpływu na wnętrze kościoła i jest przyjazne środowisku. Świeczniki te sprawdziły się i są już stosowane w wielu kościołach i katedrach, m.in. w Bielsku-Białej, w Rajczy, na Jasnej Górze, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, czy Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Światło, w tym światło świec, od zawsze było uznawane za święte, symbolizuje obecność samego Chrystusa. Świeca obecna jest w życiu chrześcijanina od Chrztu świętego  poprzez Pierwszą Komunię, Sakrament Bierzmowania aż do ostatniej posługi. Towarzyszy nam przez całe życie i gaszona jest w momencie śmierci.
Wierzymy w ochronną, błogosławiącą moc ognia, do dziś podczas burzy stawia się w oknie zapaloną gromnicę. Zapalamy świecę jako wotum, które jest wyrazem naszej ufności i gorącej modlitwy. Płomień świecy zawsze dąży ku górze, a wraz z nim podążają do kochającego Boga nasze prośby i podziękowania oraz intencje modlitewne za bliskich zmarłych, których grobów nie możemy odwiedzać. Zapalamy świece, aby ich płomyki, jakby przedłużały nasze krótkie modlitwy  - już wychodzimy z kościoła a świeczka jeszcze przez długi czas przypomina nasze intencje modlitewne.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.