VII NIEDZIELA ZWYKŁA - 23 LUTEGO 2020

1. W tym tygodniu rozpoczynamy Wielki Post. Tradycyjnie w ostatnie dni karnawału odbywa się 40-godzinne nabożeństwo eucharystyczne. Wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie:
a) w kościele parafialnym w Milówce:
- w niedzielę od godz. 12.30 do 17.00
- w poniedziałek i wtorek - przez cały dzień (od godz. 7.30 do 17.00). Wspólna modlitwa będzie w godz. 8.00-9.00, 12.00-13.00 i 15.00-16.00, poza tym czasem modlitwa w ciszy
b) w kaplicy w Szarem:
- w niedzielę od 11.00 do 15.00
- w poniedziałek od 8.00 do 19.00 (do godz. 16.00 prowadzą Róże Żywego Różańca)
- we wtorek od 8.00 do 15.00 (do godz. 13.00 prowadzą Róże Żywego Różańca)

2. Trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy do podjęcia na czas Wielkiego Postu postanowienia całkowitej abstynencji. Ofiarujmy swoje modlitwy i umartwienia za alkoholików, którzy niszczą swoje rodziny i siebie samych, aby Bóg dał im łaskę opamiętania i nawrócenia. Potrzeba wielkiej modlitwy, bo alkoholizm to największa plaga naszej parafii i przyczyna nieszczęść wielu rodzin.

3. W tym tygodniu - 26 lutego - przypada Środa Popielcowa. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 17.00 i 19.00. W kaplicy w Szarem o godz. 17.00. Pamiętajmy o IV przykazaniu kościelnym, które obowiązuje katolików: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”

4. W piątek zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej: dla dzieci o godz. 15.30, dla młodzieży i starszych o godz. 16.30. W kaplicy w Szarem o godz. 17.00 msza św., której będzie przewodniczył ks. Edward Mazgaj (proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, który był wikariuszem w Milówce). Po mszy św. ks. Edward poświęci nowe stacje Drogi Krzyżowej.

5. W sobotę o godz. 15.00 organizujemy wyjazd do kina w Bielsku-Białej na film „Najświętsze Serce”. Jest to opowieść o tym, jak pisarka Lupe Valdes poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje… Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić. Koszt 30 zł. Zapisy w zakrystii i w kancelarii.

6. W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 11.30 zapraszamy na Drogę Krzyżową, a o godz. 16.00 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

7. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby śp. Edwarda Witosa, Lidii Tyc, Rozalii Kalfas, Eugeniusza Zawady, Alicji Juraszek, Andrzeja Zawady, Mieczysława Białka i Józefa Motyki, których polecamy Bożemu miłosierdziu.

 

PIELGRZYMKA DO MEDJUGORIE 18 - 27 WRZEŚNIA 2020Chorwacja: Maria Bistrica –Trogir – Dubrovnik

Bośnia i Hercegowina: Medjugorie –Tihaljina - Mostar

1 dzień 18.09.2020
- wyjazd z Milówki o godz. 5.30, z Rajczy o 6.00 (msza św.) i przejazd całodzienny przez Słowację, Węgry, Chorwację. Przyjazd do Maria Bistrica, największego i najważniejszego sanktuarium Maryjnego w Chorwacji, Matki Bożej Śnieżnej. To miejsce pielgrzymek Chorwatów już od czterech wieków, czas wolny. Przejazd ok. 20  km do hotelu, obiadokolacja, nocleg w hotelu *** Zagi.

2 dzień 19.09.2020
- śniadanie, przejazd do Trogiru - stare miasto z twierdzą warowną Kameralnego, nadmorskim bulwarem i Katedrą św. Wawrzyńca położone jest na wyspie, oddzielonej z każdej strony morzem i połączonej z lądem za pomocą kamiennego mostu. zwiedzanie z przewodnikiem ok. 1,5 h. Msza św., czas wolny. Przyjazd do Neum, zakwaterowanie w Grand Hotelu Neum**** nad morzem, obiadokolacja, nocleg x 3.

3 dzień 20.09.2020
- msza św., śniadanie, odpoczynek nad morzem, rejs gondolami po rzece Neretwie i Jeziorze Kutii.
W gospodarstwie agroturystycznym impreza z muzykiem; potrawy regionalne, smażona ryba, smażona jagnięcina, wino i inne „smakołyki” (koszt 25 euro). Powrót do hotelu obiadokolacja, nocleg.

4 dzień 21.09.2020
– śniadanie, wycieczka do Dubrownika, zwanego Perłą Adriatyku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem ok. 2 h; Brama Pile, Wilka Studnia Onofria,  główna ulica Stradun, Pałac Rektorów, Pałac Sponza, Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, msza św. i czas wolny (w czasie wolnym kto będzie chciał ma możliwość przejścia murami miejskimi ok. 1 h, bilet wstępu ok. 210 Kn). Powrót do hotelu, odpoczynek nad morzem, obiadokolacja.

5 dzień 22.09.2020
– śniadanie, przejazd do Mostaru, zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem ok. 1 h; Spacer ul. Kujundżiluk, muzułmańska część miasta, most kamienny, czas wolny. Przyjazd do Medjugorie, miejsca objawień Matki Bożej, zakwaterowanie w hotelu Marconi (4 noclegi), czas wolny, obiadokolacja, msza św. Hotel **** Marconi położony 350 m od kościoła św. Jakuba.

6 dzień 23.09.2020
 - śniadanie, wejście na Górę objawień Podbrdo i wspólny różaniec. Przejazd do Tihaljiny, która słynie z przepięknej figury Matki Bożej, msza św., Powrót do Medjugorie, czas wolny, obiadokolacja, nocleg.

7 dzień 24.09.2020
 – śniadanie, wyjście na Drogę Krzyżową na Górę Kriżevac, czas wolny, przejazd do wspólnoty Cenacolo. Powrót do hotelu, obiadokolacja, msza św.  nocleg.

8 dzień 25.09.2020
- śniadanie, czas wolny na indywidualną modlitwę w Medjugorie, obiadokolacja, msza św., nocleg.

9 dzień 26.09.2020
 - śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, postój na Makarskiej Riwierze w miejscowości Vepric w chorwackim Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, msza św. Przejazd do Narodowego Parku Krka; zwiedzanie urokliwych wodospadów, kaskad oraz możliwość kąpieli w rzece Krka, czas zwiedzania ok. 2,5 godz. (bilet 150 Kn). Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg w hotelu Vincentinum w Zagrzebiu. (pok. 2, 3, 4 os.)

10 dzień 27.09.2020
–  msza św., śniadanie, dalszy przejazd przez Chorwację, Węgry, Słowację, przyjazd do Rajczy i Milówki w godzinach wieczornych

Nie ma przejazdów nocnych w autokarze!!!
                               
Cena: 1 850 zł + 10 zł na T.F.G + 25 euro za rejs gondolami i 150 kun chorwackich za zwiedzanie Narodowego Parku Krka

Przy zapisie wpłata 500 zł

Uwaga!
W związku z powołaniem do życia w dniu 26.11.2016 Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego każdy klient zobowiązany jest do zapłaty kwoty w wysokości 10zł/os. Składka nie jest przychodem biura.

W cenie wyjazdu:
- przejazd autokarem + opłaty i parkingi
- 9 noclegów pok. 2, 3 os. (gwarantowane miejsce w pokoju 1 osobowym dodatkowo płatne 480 zł)
- 9 śniadań – bufet
- 9 obiadokolacji (6 serwowanych, 3 bufet)
- opłata klimatyczna za 9 dni
- przewodnik po Mostarze 1 h, przewodnik po Trogirze 1,5 h., przewodnik po Dubrowniku 2 h + zestaw słuchawkowy dla każdego uczestnika -System Tour Guide
- ubezpieczenie KL + NNW (ubezpieczenie obejmuje tylko nagle zachorowanie, nie obejmuje chorób przewlekłych). Przypadki chorób przewlekłych radzimy ubezpieczyć dodatkowo.

Uwaga! Porady medyczne klient pokrywa we własnym zakresie, pobiera za nie fakturę i po powrocie do kraju ubiega się o zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela.

Cena może ulec zmianie w sytuacji drastycznych zmian cen paliwa oraz kursu euro


www.biurobakcyl.pl                                                                                                                          
43–309 Bielsko Biała, ul. Bystrzańska 99, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 033/ 4883117, tel./fax. 033 / 8186846, tel. kom. 604 22 33 64   Bank Pekao S.A. I O. w Bielsku Białej 70 1240 1170 1111 0010 0915 2987

 

 

SPRAWY CMENTARZA PARAFIALNEGO W MILÓWCE

Trwa inwentaryzacja (porządkowanie) grobów i dokumentacji cmentarnej. Zainteresowanie jest duże i bardzo dziękujemy wszystkim, którzy życzliwie nawiązują kontakt i pragną pomóc w uporządkowaniu ewidencji grobów, aby było wiadomo kto jest pochowany w danym grobie i kto jest jego opiekunem, odpowiedzialnym za utrzymanie porządku. Jest wiele stwierdzeń typu: „Dobrze, że bierzecie się za zaniedbane i nieuporządkowane groby, aby nasz cmentarz wreszcie wyglądał godnie”. Dziękujemy za docenienie remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny (wiele osób wspiera ofiarami prowadzone prace) i za każde dobre słowo, bo temat jest trudny i niekiedy ciężko komuś zwrócić uwagę, że nie dba o groby swoich dziadków, a nawet niestety rodziców. Staramy się to robić delikatnie, bez pretensji, zachowując dyskrecje, bo różne są sytuacje rodzinne.
Przypominamy, że pojawiły się - szczególnie w najstarszej części cmentarza – w sektorze „F” - kartki informacyjne. Są cztery rodzaje kartek:
a) informacja: „Grób przeznaczony do likwidacji” – zamieszczona została głównie na grobach zaniedbanych, które nie mają tabliczki informującej kto jest pochowany w grobie ani w bazie parafialnej nie jest zaznaczone kto jest opiekunem danego miejsca. Sama informacja nie oznacza, że grób od razu będzie likwidowany. Jeżeli ktoś z bliskich chce zachować miejsce zachęcamy, by zgłosić się do kancelarii parafialnej i podać dane osób spoczywających i osoby żyjącej, która podejmie się opieki nad danym grobem. Osoby zainteresowane maja czas jednego roku od zamieszczenia kartek - na podjęcie decyzji. Jeśli do tego czasu nikt z rodziny się nie zgłosi, dopiero wówczas groby będą likwidowane.
b) „Wolne miejsce, możliwość wykupu”. Ta informacja oznacza, że dane miejsce nie jest objęte rezerwacją i można je wykupić. Zachęcamy do rozejrzenia się w okolicach grobów swoich najbliższych i wykupienia wolnych miejsc na starej części cmentarza.
c) „Konieczne jest potwierdzenie rezerwacji”. Bardzo często zdarza się, że miejsca zarezerwowane, a nie wiadomo kto zarezerwował. Potwierdzenie rezerwacji domaga się uzupełnienia danych osoby rezerwującej oraz dopełnienia formalności.
d) najwięcej kartek zamieszczonych w sektorze „F” zawiera informację: „Prosimy o kontakt z kancelarią parafialną”. Celem kontaktu jest przede wszystkim ustalenie żyjącego opiekuna danego grobu. Większość miejsc nie ma podanej osoby z najbliższej rodziny, która mogłaby wziąć odpowiedzialność za dane miejsce. Obowiązkiem rodziny jest zadbanie o groby najbliższych i wyznaczenie opiekuna grobu, który zatroszczy się o wszelkie formalności związane z danym miejscem.

W planach jest dokonanie przeglądu wszystkich grobów na całym cmentarzu. Nie trzeba czekać z kontaktem, aż pojawi się kartka. Planujemy kontynuacje remontu kaplicy Św. Marii Magdaleny i rewitalizację cmentarza.
Sprawy związane z cmentarzem można załatwiać w kancelarii parafialnej w dniach i godzinach jej urzędowania, czyli we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 7.30 do 11.00. Dziękujemy za życzliwą współpracę i kontakt.

 

OGŁOSZENIA DIECEZJALNE

* Caritas Diecezjalna prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące dostępności i warunków wypożyczenia sprzętu można uzyskać telefonicznie: 734 176 648 (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godzinach: 9:00-13:00 oraz w środy w godzinach: 9:00-15:00).

 * We wtorki w Sanktuarium św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odprawiane są nabożeństwa błagalno-dziękczynne. W programie:
16.30 - wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja
17.30 - modlitwa różańcowa
18.00 - Msza św. w czasie której odczytywane są liczne intencje błagalne nadsyłane z całej Polski, jak również podziękowania za otrzymane łaski.
Po Mszy św. litania i indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego. Dodatkowo w każdy I wtorek miesiąca wygłaszana jest katecheza na temat nauczania i życia św. Józefa Bilczewskiego. W tym roku kazania głosi ks. dr Marek Studenski. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie dotkniętych krzyżem choroby, cierpienia i przeżywających trudne chwile w swoim życiu.

* Informujemy, że w Międzyrzeczu Górnym (gmina Jasienica k. Bielska-Białej) powstał Ośrodek Terapii Uzależnień dla Kobiet im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Misją Ośrodka jest ratowanie życia kobiet uzależnionych i współuzależnionych oraz kobiet cierpiących na zaburzenia odżywiania. Ośrodek proponuje wielotorowy program leczenia łączący psychoterapię w ujęciu chrześcijańskim oraz program 12-stu kroków AA. Więcej informacji na stronie internetowej: http://terapiakobiet.pl
Prosimy o przekazywanie informacji osobom, dla których „kobiecy” profil Ośrodka może okazać się kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu terapii uzależnienia”. Kontakt: numer telefonu: +48 735 469 430 E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.